Rólunk

Beküldve

Megalakulás

A kitelepítés 50. évfordulója után 1996. szeptember 30-án megalakult a Budakalászi Német Nemzetiségi Egyesületet. Az Egyesület célja a sváb hagyományok és a kultúra ápolása, annak továbbadása és kapcsolattartás a kitelepített Kalásziakkal. Az Egyesület munkája és célja is, hogy a Budakalászi svábok múltját kutassa és megismertesse. Kiadványainkban, a Kalászi Svábok Krónikásai (2006) és a Kalászi Svábok élete (2021) című könyvekben megőrizzük őseink értékeit. Több mint 25 éve szervezzük településünkön a sváb kulturális életet, ápoljuk hagyományaikat, kulturális értékeinket, ilyenek például a Sváb bál, farsang temetés, kitelepítési megemlékezés, zenés traccspartik. Egész évben folyamatosan ápoljuk a Kegyeleti helyeket, mint a keresztek, kápolnák, régi temetői sírok, stb. Jubileumi éveinket különlegesen gazdag programokkal ünnepeltük.

Céljaink

„Az itt élő német nemzetiségiek (svábok) közösségi életének összefogása, közösségi életének elősegítése, fenntartása. A német nyelv, a nemzetiségi anyanyelv ápolása, fejlesztése, terjesztése, történetének feltárása. A budakalászi német nemzetiségi kulturális értékek és hagyományok megismerése, újjáélesztése, megőrzése, és átadása. Célunk, hogy a következő generációink, az óvodások és iskolások is megismerjék a régi nemzetiségi életet és szokásokat. Célunk, hogy a külföldi kapcsolatokat fenntartsuk, ápoljuk, és tovább fejlesszük. A Budakalászról kitelepített német Nemzetiségiekkel való kapcsolatokat megerősítsük.”

Állandó programok

Egyházi hagyományok – Német nyelvű szentmise

1997. Május 19. dr. Pákozdi István pápai káplán, egyetemi lelkész celebrálásával 1999. Május 24. Német nyelvű szentmise keretében Dr. Szeifert Ferenc csolnoki és pilisszentléleki plébános megszenteli a Német Nemzetiségi Egyesület és Német Kisebbségi Önkormányzat zászlóját.

Sváb bál

Az első Sváb bál 1998-ben került megrendezésre, a Német Nemzetiségi egyesület szervezésében. Ezt követően vált hagyománnyá, minden év januárjában, autentikus díszítéssel, nemzetiségi viseletben, nemzetiségi táncokkal és énekkel, élő zenével, tombolával, hajnalig tartó táncolással.

Farsangtemetés, Farsangi zenés traccsparti

Az első farsangtemetés 2000. március 7-én az egyesületi tagok (Szomjas Klub) amatőr színészeink jóvoltából valósult meg. A különböző tematikájú, szórakoztató előadások ezután évről-évre megszínesítették a nagyböjt előtti húshagyó kedd estéket. 2014-től pedig vidám Farsangi zenés traccsparti váltotta fel az előadásokat.

Kitelepítési megemlékezés

1946.február 22-én indult el a marhavagon Budakalászról, ennek emlékére csoportosan először 1996-ban, Pünkösdkor érkeznek haza a Budakalászi kitelepítettek. Ekkor kapják meg a „Budakalász tiszteletbeli polgára” címet és avatják fel a kitelepítési emlékművet Budakalász HÉV állomáson. 1997. február 22-től kezdődően a Katolikus templomban imával, majd Budakalászi Kitelepítési Emlékműnél koszorúzással, és a magyarországi németek himnuszával és Heimat Melodie dallamaival emlékezünk meg a tragikus történelmi eseményről.

Májusfa állítás óvodásokkal, iskolásokkal

A hagyományőrzés, udvarlási szokások megismertetése, felelevenítése, a gyermekekkel.

Batyus traccsparti

Ünnepkörön kívüli zenés esemény, a közösségi élet összefogására, beszélgetős délutánokkal, saját házi készítésű finomságokkal.

Sétálj Budakalász

A Budakalászi Önkormányzat szervezésében a Városnapi rendezvényhez tartozó „Sétálj Budakalász” őszi program, mely keretén belül a Sváb tájház nyitva áll minden kedves látogató előtt és hagyományos sváb étel vagy sütemény kóstoló várja a vendégeket.

Népismereti órák tanévrend szerint

A tanév folyamán a projekt nap keretében látogat el több száz iskolás Sváb tájházunkba, ahol megismerkedhetnek száz éves mezőgazdasági eszközökkel, a korabeli nemzetiségi életvitel sajátosságaival. Az autentikus viseleteteken kívül, a konyhai és a mindennapi élet eszközeit is kipróbálhatják a gyerekek. A nemzetiségi kultúra megismerésének keretében minden év tavaszán a német nemzetiségi óvodai csoport is ellátogat tájházunkba.

Adventi batyus traccsparti

1996. december 22-én a Falukarácsony után, a Német Egyesület karácsony estet tartott, ez az alkalom teremtette meg a későbbi adventi batyus traccspartik hagyományát. Ennek az alkalomnak a keretén belül az egyesület idős tagjaink köszöntése, adventi gyertyagyújtás gyerekkel és halk zene melletti beszélgetés a fő eseményei.

Belföldi és Külföldi utazások

1996 óta a kapcsolattartás, kulturális értékek és hagyományok megismerése céljából mind magyarországi német nemzetiségi településekre mind német nyelvterületekre látogatás. Rendszeres csoportos találkozók a kitelepített Budakalásziakkal, Trendl Ferenc közös szervezésével, Magyarországon illetve Schornbach-ban.

Akiket támogatunk

A hagyomány ápolás céljából 1999-ben megalakult Lustige Schwaben énekkar. Együttműködési megállapodás alapján támogatjuk a Kamp János Kapellét, a zenekultúra népszerűsítésére és tovább örökítésére. Korábban támogatásunkkal működött a Sonnenblumen tánccsoport.

Az egyesület vezetősége

+ Elnök és vezetőségi tagok


+ Felügyelőbizottsági tagok

Szerző

Támogatóink

T0

T1

T3


Dokumentumok

Alapszabály-2024 / módosított
2024-közgyűles jegyzőkönyv


Alapszabály-régi
2023-közgyűles jegyzőkönyv


Egyesület-Infó

Csoportos adószám vagy Adószám 18674169113
Nyilvántartási szám 13 02 0002118
Teljes név Budakalászi Német Nemzetiségi Egyesület
Rövidített név
Ország Magyarország
Település Budakalász
Cím 2011 Budakalász, Budai út 30.sz.
Fő tevékenység 9499. M.n.s. egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
Utolsó pénzügyi beszámoló dátuma 2021.12.31
Utolsó létszám adat dátuma 2023.10.02
Elérhető pénzügyi beszámolók 2017,2020,2021
  ^