Emlékeink

Beküldve

Megemlékezés Wágnerné Klupp Katalinról.

Kati a háromgyermekes budakalászi sváb család legkisebbjeként nőtt fel, sváb hagyományok között, ősei a Fekete erdőből származnak és több generáció óta Budakalászon élnek. Családját szétszakította a 1946-os kitelepítés. A tragikus emlékek nemcsak őt, de minden budakalászi sváb család életét meghatározták. A némaságra kárhoztatott közösségben felnőtt asszony belső késztetését követve a közösség szolgálatába állt, hogy a sorsában összefont, de egymástól elszakított családokat újra közösségbe formálja.

50 éven át szolgálta Budakalászt, 40 évig dolgozott a helyi polgármesteri hivatalban és több mint 25 éven át a Német Nemzetiségi Egyesületet vezette. Ember szeretete és közösséget teremtő vágya hívta életre az Első Falukarácsonyt, majd a település kulturális életébe szervesen bekapcsolódva vezetője lett a Budakalászi Német Nemzetiségi Egyesületnek, amely 1996-ban 48 alapító taggal indult és célként fogalmazta meg a Budakalászon élő német nemzetiségi közösség összefogását, a német nyelv kultúra és a hagyományok ápolását.

Kézenfekvő volt számára hogy összefogja irányítsa, szervezze az Egyesületi élet programjait, hogy munkája mellett kapcsolatot tartson a különféle intézményekkel és más nemzetiségi egyesületekkel. Nevéhez fűződik több esemény, melyek mára már hagyományként élnek a településen, mint a Svábbál, a Farsangtemetés, ahogyan a Német Nemzetiségi nap is, mert szívügyének tekinti, hogy az iskolában, óvodában németül tanítsák a gyermekeket.

A közösségi életet kirándulásokkal, sváb kultúrát ápoló településekre való kirándulásokkal élénkítette, ahogyan az úgynevezett Traccspartikat is szervezte, ami az egyesületi tagok összetartó erejét erősítette, akárcsak a kulináris események, mint a disznóvágás is a régi ízek és hagyományok emlékeit idézte.

Szoros kapcsolatban állt a Németországban élő kitelepített budakalásziakkal és Trendl Ferenccel, aki az ő életüket fogta össze, így kettőjük munkájának köszönhetően többször találkoztak csoportosan a Budakalászi és a Németországban élő rokonok.

Minden évben a kitelepítés évfordulójára találkozót szervezett, megemlékezést a Budakalászi HÉV megállóban felállított emlékműnél. A kitelepítés 60. évfordulójára a „Kalászi svábok krónikásai” című könyv, a kitelepítés 65. évfordulójára a Klisovác utcai Kápolna épült meg, melyben a Medjugorjei Szűzanya szobra található. A kitelepítés 70. évfordulójára emléktáblát készítettet. A kitelepítés 75. évfordulójára a Plébánia falára Makk Ferenc plébánosnak állít emléket az egyesület, akinek az áldásával indultak el a kitelepítettek 1946 február 22 -én.

Szintén nevéhez fűződik a szeptember 14-ei Német Nemzetiségi Önkormányzat hivatalos ünnepére szervezett esemény 2018-ig, és mindig személyesen köszöntötte az idős budakalászi svábokat születésnapjuk alkalmából. Több budakalászi létesítmény őrzi emlékét: Budakalász Önkormányzattal együttműködve nagyszülei házából Tájházat alakított ki, melyet iskolások, óvodások is rendszeresen látogatnak és minden érdeklődő számára nyitva áll.

A Klisovác utcai kápolnára gyermekként emlékezve, azt a kitelepítési évfordulóra újra építette, ahogyan Kalash feliratú táblák kerültek minden bekötő út mellé. Régi síremlékeket megtartva azokat felújíttatva a katolikus temetőben kiemelt helyre kerültek.

A település kulturális életéhez jelentősen hozzájárult azzal, hogy elhivatottan kutatta a múltat nehogy a történelem homályába vesszenek a településre jellemző sváb hagyományok. Feladatának tekintette, hogy kitelepítés után némaságba burkolózó budakalászi svábokról minél többet megtudjon, hagyományaikról, életükről kultúrájukról és ezt megőrizze a következő generáció számára. Nevéhez fűződik a Német Nemzetiségi Nap kezdeményezése, amely azóta is minden évben megrendezésre kerül.

Kezdeményezésére megalakult a Lustige Schwaben kórus, az énekkar sok környező és távolabbi településen is fellép ezzel is hozzájárul Budakalász jó hírnevének öregbítéséhez. Évente kórustalálkozót szervezett, amin a környező települések kórusai vettek részt hagyományőrző sváb énekekkel. Az egyesület támogatásával működő Kamp János Kapelle hagyományőrző fúvószenekar gyakran részt vesz az egyesület programjain.

A sváb hagyományok megörökítésére „Régi esküvői képek kiállítás” -t szervezett. Mindig is jó kapcsolatot ápolt Budakalász Önkormányzatával, és mindenki számára gyümölcsöző volt. Wágnerné Klub Katalin munkásságával hozzájárult a város szellemi, kulturális és hagyományőrző gyarapodásához. Példamutató magatartása köztiszteletben állt, mert számára az egyesület vezetése és irányítása szolgálat volt a sváb közösség és a település számára.

2016-ban Budakalász Díszpolgára díjat kapott, majd 2020-ban rangos állami kitüntetést vehetett át, a Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjat, melyet a magyarországi nemzetiségek kultúrájáért folytatott tevékenységek szakmai elismeréséért kapott.

A halálát közvetlenül megelőző, hitelességét, munkásságát érdemtelenül megkérdőjelező hangok mélyen megrázták a közösséget.
Életútja tragikus hirtelenséggel ért véget.

Katiklupp

Külföldi kirándulások

1996 óta a kapcsolattartás, kulturális értékek és hagyományok megismerése céljából, évenként tematikusan épültek fel, mind magyarországi német nemzetiségi településekre mind német nyelvterületekre a kirándulások. Rendszeres csoportos találkozókat szerveztünk Trendl Ferenc közreműködésével a kitelepített Budakalásziakkal, Magyarországon illetve Schornbach-ban.

  1. 1999 December 4. Adventi buszkirándulás Bécsbe
  2. 2000 Október 8. Backnang- Sinsheim-Schornbachi találkozó a kitelepített kalásziakkal
  3. 2004 Szeptember 30- Október 5. Melk-Passau-Ulm-Backnang
  4. 2004 Október 3. Schornbachi találkozó a kitelepített Kalásziakkal
  5. 2006 Október 5-9. Backnang- Bad Wimpfen – Stuttgart –Regensburg
    Október 8. Schornbachi találkozó
  6. 2008.Október 3-6. Backnang – Schornbach találkozó -Stuttgart Mercedesmúzeum – Berchtesgaden város – Königsee
  7. 2010.Szeptember 24-27. Backnang: 54. Bácsalmási találkozó, ahol fellépett a Lustige Schwaben kórus és a fellépésért kapott tiszteletdíjat felajánlották a Devecseri katolikus egyháznak a vörösiszap károsultak javára. Ludwigsburg-Schornbach-Königsee.
  8. 2012 Szeptember 30. Dürstein – Rajnai hajóút – Schornbach-i találkozó – Hallstatt
    „Baden-Württemberg”, fennállásának 60. évfordulóján Trendl Ferenc jóvoltából kiállításra került Ulmban a „Kalászi kocsi”.
  9. 2015 Szeptember 25-28. Dinkelsbühl – Backnang – Schornbach találkozás a kitelepített Kalásziakkal
  10. 2018 Szeptember 6-9. „Őseink nyomában” utazás a Németországi Fekete erdőbe
  11. 2019: Augusztus 30. Szept.1. Zarándok út Altöttingenbe
Kulf1

Kulf2

Belföldi kirándulások

  1. 1999 Április 24. Ópusztaszer és Hajós
    Szeptember 25-26. Pécs-Villány-Beremend-Siklósi vár-Máriagyüd
  2. 2000 Szeptember 10. Vácrátót – Hollókő
  3. 2001 November 10. Eger és Szépasszony völgy
  4. 2002 Október 26-27. Sopron és környéke, Fertőd
  5. 2003 Október 25-26. Sárospatak, Tokaj, Hercegkút
  6. 2005 Október 15-16. Esztergom – Komárom – Tata – Tarján. Komáromban a Monostori Erődöt, Tatán a Német Múzeumot látogattuk meg.Tarjánban a Német Kisebbségi Önkormányzat tagjai fogadtak.
  7. 2007 Október 13-14. Őriszentpéter – Szentgotthard – Apátistvánfalva Güssing-Lockenhaus – Kőszeg
  8. 2009 Október 10. Pannonhalma – Bábolna
  9. 2011 Október 15-16. Baja-Bácsalmás-Pécsvárad
  10. 2013 Május 25. Feked Stifolder Fesztivál
  11. 2015 Október 17. Sváb falunéző: Geresdlak – Györköny
  12. 2017 Április 20-22. Szatmári Svábokhoz Nagykároly, Mérk, Vállaj, Nyírbátor
  13. 2017 November 4. Bóly, Nagynyárád
  14. 2021 Augusztus 14. Bátaszék és Baja tanulmányút Útközben Bátaszéken az ottani Német Önkormányzat idegenvezetésével végig jártuk a német tanösvényt (Lehrpfadot), megtekintettük templomukat, majd Baján az eredeti méretben megépített Ulmer Schachtelt és a tanösvényt
  15. 2022 Augusztus 27. Székelyszabar, Závod – Fachwerk ház látogatás.


Bel1

Sváb bál

A Német Nemzetiségi Egyesület szervezésében az első autentikus Sváb bál 1998-ban került megrendezésre, ezt követően vált hagyománnyá, minden év januárjában, nemzetiségi viseletben, nemzetiségi táncokkal és énekkel, élő zenével, tombolával, hajnalig tartó táncolással. A szervezők közös munkája már a bál előtt hónapokkal megkezdődik majd a bál napján a délelőtti teremrendezéssel és díszítéssel, közös ebéddel folytatódnak az előkészületek. A vendégek érkezését már népviseletben várják a szervezők, az üdvözlő italok után személyes kísérettel foglalhatnak helyet. A rozmaring, mint a nemzetiség jelképe kiemelt szerepet kap a bál során (öltözéken, díszítésen, tombolán). A bál nyitása hagyományos rend szerint történik: zenei bevonulással, magyarországi németek himnuszával, vendégek köszöntésével, olykor tánccsoport vagy énekkar közreműködésével. Az éjféli tombolát követően hajnalig tartó tánccal zárul az esemény.


Kápolna szentelés a Klisovác utcában

A Klisovác utcai kápolnáról így emlékezett vissza egyesületünk egykori vezetője Wágnerné Klupp Katalin: „Ez a kápolna a szüleim szőlőse mellett volt, és gyermekként szerettem ott játszani, mert jó hűvös áradt a kápolnából. A 80-as években egyszer csak eltűnt a kápolna, ház épült a helyére. Nem sikerült kideríteni, hogy az eredeti kápolnát ki építette, de amikor közeledett a kitelepítés 65. évfordulója, akkor azt gondoltam, hogy ennek a kápolnának az emlékére kellene egy másikat építeni. A régi kápolnától pár száz méterre sikerült a Polgármesteri Hivatallal olyan területet találni, ahol ezt meg tudtuk valósítani. Az idősek otthona és a Patakparti iskola között található. A kápolna szentelésekor itt voltak kitelepített kalásziak is és velük együtt körmenettel vittük a templomból a Szűzanya szobrot a kápolnába. Otthonomból nap mint nap látom, hogy mécsesek égnek a kápolnánál, friss virágok vannak a vázában.

Kapolnaszenteles

Zenekar

A 2000-ben alakult fúvós zenekar első karmestere Sohonyai Károly volt, aki 2006-ig vezette az együttest. 2007 elején Spáth Oszkár vette át a zenekar irányítását, ekkor már Kamp zenekar néven szerepeltek.

A kalászi német nemzetiségi hagyományokat jelenítik meg ezért az együttes elsősorban sváb népzenét játszik, karmesterük Karmester Spáthné Faragó Éva.

2009 májusában hivatalosan is felvette a Kamp János Kapelle nevet az együttes. A település nevezetes napjain a budakalászi svábokat képviselve jelentős szerepet vállalnak. Jelenlegi karnagy: Tóth András Bartók Béla – Pásztory Ditta díjas, Egressy Béni díjas karnagy.


Sonnenblumen Volkstanzgruppe

Az egyesület saját néptánccsoportja 2002-ben alakult, célja volt a német nemzetiségi hagyományok ápolása és a helyi nemzetiségi rendezvények hangulatának emelése. Az együttes Wenzl József hozzájárulásával táncolta még gyermekként megtanult koreográfiákat, ezek mellett Végh Tamás koreográfiáit A környező településeken is szívesen látott tánccsoport volt és Ausztriában, Németországban is többször vendégszerepelt, ahogyan a Duna televízió műsorában is. Alapító Tagok: Wieszt Károly, Diós Zoltán.

Sonnenblumen

Sváb esküvő


Az egyesület 10 éves fennállásának alkalmából 2006 Pünkösd hétvégéjén megrendezésre került a
hagyományos sváb esküvő és lakodalom a Svábházban és a Faluházban. A Sonnenblumen táncegyüttes és Pilischer Schramli zenekar, a kitelepített kalásziak – díszvendégként vettek részt -, a budakalászi németek, a környező települések meghívott vendégei közreműködésével.
A hagyományokhoz híven felelevenedett a lánykérés sváb zene kíséretében, lakodalmas vonulás
fúvószenekarral, és a vacsora jelentősebb hagyományőrző részeinek megjelenítésével.

Svabeskuvo

Farsangtemetés

Az első farsangtemetés 2000. március 7-én az egyesületi tagok (Szomjas Klub) amatőr színészeink jóvoltából valósult meg. A különböző tematikájú, szórakoztató előadások ezután évről-évre megszínesítették a nagyböjt előtti húshagyó kedd estéket. 2014-től pedig vidám Farsangi zenés traccsparti váltotta fel az előadásokat. A Farsangtemetés előadásai az úgynevezett Szomlyas klub szervezésében történtek. Az első előadás szövegét a békásmegyeri nemzetiségi egyesület hasonló műsora ihlette. Szereplők: Göncz István, Koller István, Wágner László, Müller László, Fehér Elemér, Digruber József, Kiss András. Később bővült az előadók köre, Scherer Peter illetve a Schmidt Ferenc, Bucsánszky Beáta, Zieba Mariann, Kisné< Mártinak és Sitkovicsné Balogh Irénkének és Wágnerné Klupp Katinak is jutott szerep. Azonban a végleges szereplők 2005-ben álltak össze először, amikor a Kis Miklós, majd az Irmai Attila is belépett a Szomlyas klub tagságba. A törzsgárdát pedig Koller István,Göncz István, Kis András, Fehér Elemér, Polgár Tamás, Ackov Vojin, Székely Zoltán, Schlégel Péter, Irmai Attila, Deutsch Jószsef és Beck István alkotta. A pap szerepét Koller Pityu, Digruber József, Göncz István játszotta felváltva. A kántort szerepét Deutsch József vagy Fehér Elemér kapta, a halott Trikchofer Sáni szerepét sokáig Schlégel Péter adta elő. A zenét hosszú éveken át a „Szikvíz trió „ szolgáltatta (Mirk Tamás, Peller Zoltán, Karádi László). De sokat segített az évek folyamán a Sütő Lajos is aki a hangosítást, világitást, hangeffekteket készítette a műsor számára. A Farsangtemetések témája évenként változott:

2000 A hagyományos farsangtemetés volt.
2001 Egy televíziós vetélkedőt paródiája
2003 Kocsmai beszélgetés
2004 Osztálytalálkozó
2005 Korház jelenet
2006 Idültek otthona
2007 Hófehér és a 7 törpe
2008 Disznóvágás
2009 Józsi barát
2010 Dr. Bubó Zieba
2011 Iskola
2012 Városi piac
2013 Búcsú amikor a régi szerepekből, díszletekből alakult az előadás.


Kitelepítési megemlékezés

Az 1941-es népszámláláson aki német ajkúnak vagy német nemzetiséginek vallotta magát, függetlenül attól, hogy anyanyelve magyar volt, felkerült a kitelepítettek névjegyzékébe. Budakalászon 1875 főből kb.1120 fő a kitelepítettek száma. A kitelepítés napjainkban is velünk élő történelem, hiszen családok, testvérek, szülők, nagyszülők, barátok szakadtak el egymástól, gyökereiktől, hazájuktól. 1946.február 22-én indult el a marhavagon Budakalászról, „Isten veled hazánk” felirattal. Az induló vonatot a két részre szakadt fúvoszenekar kísérte, hiszen tagjainak fele szintén a kitelepítettek listájára került. A Magyar Himnusz dala szólt a vagonokból és az állomáson is. Az itt maradtak hírt először nyár végén kaptak elűzött rokonaiktól, akik a kezdeti éveket barakokban, gyakran éhezve töltötték. Ennek emlékére csoportosan először 1996-ban, Pünkösdkor érkeznek haza a Budakalászi kitelepítettek. Ekkor kapják meg a „Budakalász tiszteletbeli polgára” címet és avatják fel a kitelepítési emlékművet Budakalász HÉV állomáson. 1997. február 22-től kezdődően a Katolikus templomban imával, majd Budakalászi Kitelepítési Emlékműnél koszorúzással, és a magyarországi németek himnuszával és Heimat Melodie dallamaival emlékezünk meg a tragikus történelmi eseményről.
Kitelepítettek


Újra itthon

A kitelepített budakalásziak csoportosan először 1996 májusában, Pünkösd alkalmával látogattak Budakalászra, a kitelepítés 50. évfordulója alkalmából. Nemcsak utazásaikat de közösségi életüket is Trendl Ferenc szervezte. A rendszeres látogatások nemcsak a jeles eseményeket tették és teszik meghitté, hanem az egyesületi élet emlékezetes pillanataihoz is hozzátartoznak.

Ujraitthon

Sír felújítások

Fontos feladatunk értékeink megőrzésének céljából a katolikus temetőben fellehető régi sírhelyek fejköveinek felújítását. Munkánkkal segítjük a családfakutatásokat is és az eredeti német nyelvű feliratok megőrzését.

Sirf1
Sirf2

Német nemzetiségi nap

2009 Április 24-én került megrendezésre a Kalász Suli német nemzetiségi tanáraival közösen az első Német nemzetiségi nap, melynek a Kós Károly Művelődési Ház adott helyet. Erre az alkalomra az év folyamán tanult versek, táncok, dalok bemutatásra kerülnek. 2018-ig a Német Nemzetiségi Egyesület és Német Nemzetiségi Önkormányzat közös szervezésében valósult meg. Azóta is minden évben megrendezésre kerül az esemény, melyre mind a nemzetiségi óvodások és iskolások is lelkesen készülnek.

Szerző

Támogatóink

T0

T1

T3


Dokumentumok

Alapszabály-2024 / módosított
2024-közgyűles jegyzőkönyv


Alapszabály-régi
2023-közgyűles jegyzőkönyv


Egyesület-Infó

Csoportos adószám vagy Adószám 18674169113
Nyilvántartási szám 13 02 0002118
Teljes név Budakalászi Német Nemzetiségi Egyesület
Rövidített név
Ország Magyarország
Település Budakalász
Cím 2011 Budakalász, Budai út 30.sz.
Fő tevékenység 9499. M.n.s. egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
Utolsó pénzügyi beszámoló dátuma 2021.12.31
Utolsó létszám adat dátuma 2023.10.02
Elérhető pénzügyi beszámolók 2017,2020,2021
  ^